Kiełki - warto się z nimi zaprzyjaźnić :)

 

Kiełki obfitują w wartościowe białka i kwasy tłuszczowe omega-3, które są łatwo przyswajalne, zawierają także dużo błonnika oraz są mniej kaloryczne od samych nasion i produktów z nich wytwarzanych.

Regularne spożycie wzmacnia układ odpornościowy, uzupełnia niedobory witamin i składników mineralnych, a także zapobiega powstawaniu raka.

 

Kiełki brokuła zawierają sulforafany stosowane w profilaktyce nowotworów ponieważ likwidują wolne rodniki. Zawartość tej substancji w kiełkach jest 20-30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.

Kiełki lucerny są bogatym źródłem żelaza i łatwo przyswajalnego białka. Roślinę tę Arabowie nazwali Alf-al-fa (ojciec wszelkiego pożywienia). Ze względu na bardzo dobre wartości odżywcze posilali się nimi wojownic.

Kiełki soczewicy zawierają kwas foliowy, które ma działanie krwiotwórcze. Podobnie jak kiełki lucerny mogą jeść je osoby, które nie tolerują preparatów żelaza. To także dobry naturalny dodatek diety dla kobiet w ciąży - kwas foliowy niezbędny jest w procesach kształtowania systemu nerwowego przyszłego dziecka.

Informacje ze strony kiełki

Przepisy

Wiosna